Farní pouť do Králík 2016

21. 5. 2016

Hlavním cílem letošní farní pouti byla Hora Matky Boží v Králíkách. V rámci Svatého roku milosrdenství jsme v sobotu 21. 5. 2016 putovali ke Svaté bráně otevřené v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Z Přelouče jsme vyrazili brzy ráno autobusem – letos jsme poprvé necestovali s panem řidičem Staňkem, který již nastoupil na zasloužený odpočinek, ale vezl nás jeho „nástupce“ pan řidič Kalva. Ti, kterým to síly a zdravotní stav dovolili, putovali alespoň poslední úsek cesty na horu pěšky (asi dvě třetiny účastníků).

V kostele Nanebevzetí Panny Marie jsme v 10 hodin společně slavili mši svatou a poté si prohlédli areál poutního místa. V poledne byl v Poutním domě domluvený oběd a od 13 hodin komentovaná prohlídka kláštera, během které jsme měli možnost pozdravit současného duchovního správce poutního místa P. Karla Moravce.

Někteří se prošli k nedalekému vodnímu prameni, nakoupili dárkové předměty v místním obchůdku nebo navštívili místní hřbitov.

Z Králík jsme se autobusem přesunuli do Klášterce nad Orlicí, kde na nás čekal místní farník David Kalous. Díky němu jsme si mohli prohlédnout farní kostel Nejsvětější Trojice, dozvědět se něco o jeho historii a také o stigmatizované Aničce Tomanové, u jejíhož hrobu jsme se společně pomodlili. Anna Bohuslava Tomanová se v této farnosti (v Pastvinách) 8. 11. 1907 narodila a je zde pochovaná.

Posledním bodem naší pouti byla přehrada Pastviny, která zatopila i rodnou obec Aničky Tomanové, a poté jsme se již vydali domů, kam jsme se ve večerních hodinách v pořádku vrátili.

Děkujeme těm, kdo se podíleli na přípravě pouti, panu řidiči Kalvovi za bezpečnou cestu a především Bohu a Panně Marii za požehnaný čas, ochranu na cestě a slunečné počasí.

Odkazy na webové stránky navštívených farností:

Náhledy fotografií ze složky Farní pouť do Králík 2016