Jdi na obsah Jdi na menu
 

Přednáška o P. Josefu Toufarovi

1. 10. 2016

     V sobotu 1. října 2016 od 17 hodin pořádala naše farnost v kostele sv. Jakuba tematickou přednášku o P. Josefu Toufarovi. Přednášejícím byl Doc. PhDr. Tomáš Petráček, Ph.D., Th.D., katolický teolog, kněz a církevní historik, kterého v roce 2013 jmenoval biskup Jan Vokál postulátorem blahořečení kněze Josefa Toufara z Číhoště. Jeho úkolem je především shromáždit všechny potřebné podklady pro blahořečení.

     Měli jsme tak jedinečnou příležitost setkat se s člověkem, který zná dokonale příběh faráře Josefa Toufara, jehož po tzv. číhošťského zázraku Státní bezpečnost v únoru 1950 umučila k smrti.

     Doc. Petráček vycházel z faktů, z nichž velká část je zveřejněna v knihách Miloše Doležala „Jako bychom dnes zemřít měli“ a „Krok do tmavé noci“. Zde je obrovská zásluha Miloše Doležala, českého básníka, spisovatele a publicisty, že shromažďoval dvacet let fakta o životě a smrti číhošťského faráře Josefa Toufara. Celou atmosféru přednášky dokonale podmiňovaly fotografie promítané na plátno.

     Přednášející mimo jiné připomněl, že příběh P. Toufara je nadčasový a neztratí svou přitažlivost a sílu natrvalo. Zároveň řekl, že nikdo a nic nebrání lidem, aby se k P. Toufarovi obraceli ve svých modlitbách s důvěrou o pomoc už teď v průběhu jeho blahořečení.

      Z přednášky, která trvala hodinu a půl, byl pořízen audio záznam, který lze na vyžádání poskytnout. 

      Po skončení přednášky sloužil P. Petráček, společně s naším P. Pilkou, mši svatou.

 

Více informací o P. Josefu Toufarovi naleznete na: http://www.joseftoufar.cz/

 

Michal Ševít

 

Náhledy fotografií ze složky Přednáška o P. Josefu Toufarovi