Jdi na obsah Jdi na menu
 

Zamyšlení nad svazkem manželství a funkcí rodiny

19. 9. 2011

ZAMYŠLENÍ NAD SVAZKEM MANŽELSTVÍ A FUNKCÍ RODINY

     V květnu při Noci kostelů se mi do rukou dostal letáček s tématem „Kdy jste naposledy slyšeli díky?“ Velice mě oslovil a tak bych se s vámi ráda podělila o pár zajímavostí, které mi pomohli si uvědomit, jak je pro mě má rodina důležitá. Někdy se stává, že větu: „Děkuji Ti!“ slyšíme zřídka, ale přece je tak důležitá.

Kdy jste naposledy slyšeli „DÍKY“?

  • za to, že jste spolu;

  • za to, že investujete do své rodiny;

  • za to, že se staráte o své blízké atd.

    Alselm Grün nahlíží na vděčnost jako na základní lidský postoj, který dělá člověka člověkem. Při svatbě si dáváme manželský slib: „Odevzdávám se Tobě … a slibuji, že Ti zachovám lásku, úctu a věrnost … že s Tebou ponesu dobré a zlé….“

      Manželství nespočívá jen v milostném vzplanutí, ale v každodenním mytí nádobí, úklidu ponožek atd. Setrvávání v manželství je věcí každodenního rozhodnutí obětovat se ve prospěch vztahu.

     Statistiky jsou plné informací, jak každé druhé manželství skončí rozvodem, že je to nemoderní forma soužití, že k lásce nepotřebujeme papír ani prstýnek a svatba je jen zbytečný obřad. Manželství však má svoji velkou hodnotu:

  • lidé se v něm dožívají vyššího věku;

  • dokáže do jisté míry ochránit před chudobou a sociálním vyloučením;

  • děti vyrůstající v úplné rodině, mají větší šance ve vzdělání a v životě;

  • stabilní manželství je předpokladem pro harmonický život.

     Je však zapotřebí vztah stále zalévat, pracovat na něm a neděsit se toho, že to není jako na začátku. Zestárnout vedle své ženy, vedle svého muže je vyhraný boj.

     Rodina je prvním místem, kde se člověku dostává bezpodmínečného přijetí, kde je milován bez ohledu na to, co dokázal nebo kým je. Na počátku společné cesty manželé jen málo tuší, kolik úsilí, trápení i nadějí je bude provázet rodinným životem. Přesto všechny své naděje vkládají do další generace. Vytvářejí rodiny, ve kterých posilují hodnoty nejvýznamnější pro zdravou sebeúctu, schopnost milovat a být milován, schopnost odpustit sobě i jiným, zodpovědnost za vlastní jednání. Dobré rodičovství však nekončí v okamžiku, kdy je dítě schopno převzít zodpovědnost za svůj život. Je to neustálá cesta, která nabízí méně materiálních statků, ale skrývá bohatství ve vztazích, citech a vzájemné náklonnosti.

     Investice do rodiny a výkony v ní odvedené mají význam pro celou společnost. Kdybyste si svoji každodenní činnost objednali u profesionálních poskytovatelů, zaplatili byste měsíčně 50 – 70 tisíc korun. Investice do rodiny jsou oním úsilím rodičů, které nepřináší okamžitý prospěch, ale umožní v budoucnu, aby Země byla obyvatelná.

     Součástí lidského života jsou i situace, které přinášejí starosti, prožíváme je těžce a obáváme se, aby nebyly nad naše síly. … marně toužíme po dítěti, opustili nás naši nejbližší, trpíme nevyléčitelnou nemocí, cítíme se opuštěni … Ptáme se sami sebe: „Jak zvládnu dnešní den a ty další?“ Trpící člověk potřebuje především člověka, člověka naslouchajícího a chápajícího. Často stačí se navzájem držet za ruce a takto vytrvat.

      Přeji vám, aby vaše rodiny byly naplněny láskou, vírou a nadějí. Děkujme Bohu, že jsme stále spolu a že věrnost pro nás není slabost.

MM

 

 

(zamyšlení nad brožurkou „Kdy jste naposledy slyšeli „díky“? vydané Českou biskupskou konferencí – Národní centrum pro rodinu; letáček je k dispozici v kostele sv. Jakuba)